PKN ORLEN sfinalizuje fuzję z Grupą LOTOS
Jak podkreślił na konferencji prasowej prezes Orlenu Daniel Obajtek, zgoda Komisji to jeden z ostatnich elementów fuzji, a jej decyzją koncern ma 6 miesięcy na realizację warunków zaradczych, ale to nie blokuje samego przejęcia. – Planujemy przejąć Lotos na przełomie lipca i F1: Wyniki kwalifikacji Eifel Grand Prix + pełny skład – Wiadomości na żywo sierpnia – oświadczył. Po połączeniu aktywa rafineryjne Grupy Lotos, jak zapowiada PKN Orlen, będą nadal zlokalizowane w Gdańsku, a w związku z tym wpływy z podatków oraz możliwości tworzenia nowych miejsc pracy pozostaną na Pomorzu. Akcjonariusze Lotosu podczas środowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia poparli połączenie spółki z PKN Orlen. Po połączeniu aktywa rafineryjne Grupy Lotos, jak zapowiada PKN Orlen, będą nadal zlokalizowane w Gdańsku, a w związku z tym wpływy z podatków oraz możliwości tworzenia nowych miejsc pracy pozostaną na Pomorzu. Saudi Aramco w w listopadzie 2022 roku kupił udziały w Rafinerii Gdańskiej.
Nie tylko 30 procent udziału w Rafinerii Gdańskiej, ale również całą spółkę zajmującą się hurtem i wszystkie udziały Lotosu w spółce handlującej paliwami lotniczymi – przekazał dziennikarz. Łukasz Frątczak z “Czarno Milion dolar Pips robot Forex Expert Advisor na białym” przeanalizował wszystko, co wiadomo na temat budzących kontrowersje połączenia Orlenu z Lotosem i sprzedaży części Lotosu, między innymi Saudyjczykom. Najważniejsze zagadnienia omówił natomiast w TVN24 reporter Sebastian Napieraj. We wtorek PKN Orlen podpisał porozumienie z Grupą Lotos i związkami zawodowymi obu podmiotów ustalające uprawnienia pracowników po ich połączeniu, w tym zabezpieczające m.in. Gwarancje zatrudnienia i bezpieczeństwa pracy.
Akcji (49,9 proc.), plus akcje w portfelach państwowych firm i kontrolowanych przez nie funduszy inwestycyjnych. Komisja uznała, że te zobowiązania umożliwiłyby nabywcom zbytych przedsiębiorstw oraz innym firmom skuteczne konkurowanie w przyszłości na właściwych rynkach z podmiotem powstałym w wyniku połączenia. Zwłaszcza jeśli chodzi o hurtowy rynek benzyny i oleju napędowego, nabywca udziałów w rafinerii będzie mógł importować znaczne ich ilości dzięki większemu dostępowi do infrastruktury. Dzięki połączeniu zdolności w zakresie rafinacji i importu nabywca będzie wywierać presję konkurencyjną podobną do tej, jaką wywierał Lotos przed transakcją. Dlatego też Komisja stwierdziła, że transakcja, w formie zmienionej zobowiązaniami, nie będzie stwarzać już problemów w zakresie konkurencji. Decyzja ta jest uzależniona od pełnego wywiązania się ze zobowiązań.
– Planujemy przejąć Lotos na przełomie lipca i sierpnia – prezes Orlenu Daniel Obajtek. PKN Orlen podkreślał wówczas, że wynegocjował jednocześnie z Saudi Aramco, że kupi on 30 proc. Akcji gdańskiej rafinerii Grupy Lotos i uzgodnił długoterminowy kontrakt na dostawy od 200 tys.
Orlen również zobowiązał się do kupowania saudyjskiej ropy. Kara za złamanie tego zapisu jest ogromna – wynosi aż pół miliarda dolarów. Przeciwko fuzji interweniował też ambasador USA w Polsce, Mark Brzeziński. Do marszałków Sejmu i Senatu, kancelarii prezydenta oraz szefów MON,BBN i MSZ. Dyplomata w listach zwracał uwagę na kluczowość zarządzania polską infrastrukturą krytyczną oraz dobre relacje Arabii Saudyjskiej z Rosją oraz potencjalne zagrożenia mogące z tego tytułu wynikać. Fuzja oznacza także korzyści dla pracowników Grupy LOTOS, którzy zyskają nowe możliwości rozwoju zawodowego w silnym koncernie o międzynarodowej pozycji.
W środę odbyła się premiera książki “Taka twoja uroda. Jak endometrioza niszczy życie Polek”. Jej autorkami są reporterki “Faktów” TVN Magda Łucyan i Katarzyna Górniak, które wcześniej stworzyły na ten temat reportaż. – To jest książka o tym, czym jest obezwładniający ból, jak długo czeka się na diagnozę, jak łatwo ignoruje się kobiety – mówiła podczas premiery Łucyan. Górniak dodała, że “system wciąż nie widzi kobiet z endometriozą”.
Dodał, że ten człowiek jest w UE ścigany listem gończym. — Z takim człowiekiem, z taką firmą, Obajtek i jego mocodawcy, bo przecież było to za zgodą prezesa (PiS, Jarosława) Kaczyńskiego, doprowadzili do sprzedaży takiemu człowiekowi polskich stacji benzynowych — powiedział Tusk. Nawiązując do doniesień medialnych, odniósł się do tego, kto był partnerem prezesa Orlenu Daniela Obajtka w procesie przejęcia przez MOL stacji Lotosu. Donald Tusk we wtorek był pytany o sprawę fuzji Orlenu z Lotosem, w tym o kontrowersje dotyczące węgierskiego koncernu MOL, który ma przejąć część stacji Lotosu. Portal Wirtualna Polska napisał we wtorek, że Zsolt Hernadi, prezes węgierskiego koncernu MOL jest ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania.
– Będziemy rozmawiać o tym z firmami w regionie i spoza regionu. Chodzi o aktywa równie atrakcyjne jak te, które my oferujemy. Nie wyobrażam sobie na przykład wymiany detalu, jeśli nie będę miał w danym miejscu hurtu.
Udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych. Ma to dać nabywcy prawo do blisko połowy produkcji rafinerii w zakresie oleju napędowego i benzyny, a jednocześnie zapewni dostęp do Zwycięstwo i porażka Victora Niederhoffer istotnej infrastruktury magazynowania i infrastruktury logistycznej. Umowa zakłada, że w wyniku połączenia akcjonariusze spółek Grupa Lotos i PGNiG w zamian za swoje akcje dostaną nowe akcje wyemitowane przez Orlen. Stanie się to z dniem finalizacji transakcji. Spółka podkreśliła, że transakcja nie przyniosła straty akcjonariuszom Lotosu, w tym Skarbowi Państwa.
W trakcie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki powzięto także uchwały o zbyciu przez Grupę Lotos 100 proc. Udziałów w spółce Lotos Biopaliwa oraz warunkowej zgodzie na zbycie 100 proc. Udziałów w spółkach Lotos Terminale i Lotos Paliwa. Przegłosowano także warunkową zgodę na zbycie przez Grupę Lotos 30 proc.
Przedstawiciele spółki podkreślali, że środki zaradcze nałożone przez KE chcą wykorzystać jako lewar do dalszego rozwoju, wchodzenie na nowe rynki geograficzne, produktowe, nawiązanie współpracy z partnerami z regionu a nawet poza regionem. Zaznaczali, że koncern stoi przed dużym wyzwaniem, jakim jest transformacja energetyczna. Synergie, które powstaną w wyniku połączenia z Lotosem, mają uwolnić dodatkowe środki, które grupa przeznaczy na transformację.
Akcji Rafinerii Gdańskiej, a węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Lotos w Polsce. Z kolei Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech i 41 stacji paliw na Słowacji. Wcześniej, 12 stycznia tego roku, zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej, PKN Orlen przedstawił środki zaradcze planowane w związku z przejęciem Grupy Lotos.
Prowadzi działalność na rynku hurtowym i detalicznym produktów rafinacji ropy naftowej w Polsce, Austrii, Czechach, Estonii, na Łotwie, Litwie, w Niemczech i na Słowacji. Z kolei Lotos jest właścicielem drugiej polskiej rafinerii. Prowadzi działalność głównie w Polsce, ale również w Czechach, Estonii, na Litwie, Łotwie i Słowacji. Koncern, po połączeniu z Grupą LOTOS, a docelowo także z PGNiG, wzmocni pozycję lidera transformacji systemu energetycznego, opierając inwestycje na nisko- i zeroemisyjnych źródłach wytwarzania energii. W zieloną energetyką, w tym morskie i lądowe farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę, a także w paliwa alternatywne, małą energetykę jądrową i biomateriały, nowa Grupa ORLEN istotnie przyczyni się do zmniejszenia uzależnienia polskiej gospodarki od paliw kopalnych. We wtorkowym losowaniu Lotto ponownie żaden z graczy nie trafił szóstki.
LEAVE A COMMENT